OSU!

3. května 2014 v 20:57 | Edwwi |  internet
Takže... CO TO vlastně OSU! je? OSU! je hudební hra,oblíbená především v Japonsku a Americe, ale i tady v Čechách má hodně příznivců. Celý vtip téhle hry je v mačkání barevných "knoflíků" do rytmu hudby. Že to není nic těžkého? Divili by jste se... Existuje mnoho obtížností, od snadných, které jsou tak pomalé že mám problém je dohrát (no co, já jsem rychlý člověk), po tak rychlé, že než stihnete říct "WTF?!!" je po mapě... A jelikož by se toto mohlo někomu hodit, rozhodla jsem se napsat článek o hraní a o možnostech, jak osu hrát. Dokonce vám sem hodím i své osobní typy, važte si toho (PS: nejsem moc dobrá hráčka, ale díky těmto věcem jsem se zlepšila během 5 dní z A-B na SS-S, což je slušné, ne?)


MOŽNOSTI HRANÍ

Osu má hodně možností hraní. A zde si je představíme.

MYŠ

Nejzákladnější způsob hraní. Většina nováčků hraje tímto stylem. Jezdíte obrazovkou a klikáte jak pravým, tak levým tlačítkem myši (nebojte, nerozkazuje vám to kdy pravé a kdy levé).
Já však tenhle styl nedoporučuji, opravdu ne, je složité hlídat prsty a ještě pohyby ruky (dokelu, proč to zní tak úchylně?!) na jedné ruce...
Taky je velmi znepříjemňující nutnost nastavení citlivosti myši jak v ovládacích panelech, tak ve hře samotné. Když máte moc malou hybnost, musíte se velmi namáhat aby jste klikli na správné místo, a to se u těžších map nedá. Když zase máte moc velkou hybnost, připadáte si jak zfetovaní, hejbnete o milimetr rukou a kurzor myši je někde v pi*i. Hodně štěstí s nastavováním...
MYŠ+KLÁVESY

Nejvíce používaný styl hry. Používají ho i profesionálové. Klikáte na klávesy X a Y (pokud máte americkou klávesu, pokud ne, tak na X a Z (dá se nastavit v hře jako normálně)), do toho hejbete myší jako při hraní jen myší. I zde je ale důležité nastavení myši podobně jako u předchozího stylu hraní.
Tenhle styl je podle mého názoru velmi slušný a já ho doporučuji, i když s ním moc nehraji.

(grafický)TABLET+KLÁVESY

Styl, který používám . Je o něco obtížnější a ruka z něj bolí víc jak z fapování, ale zase je velmi příjemný na přesnost, tedy po tom co s ním trochu potrénujete. Hodně špičových hráčů si ho nemůže vynachválit, ale spousta také nemůže dovolit, páč nestojí pár korun... A také se kl němu mačají tlačítka Y a X jako u předchozího stylu...
Pokud máte možnost, tak velice doporučuji.

Přesně tenhle tablet mám~

A teď se odsuneme od základního stylu hraní k základním "knoflíkům", co máte mačkat.

CIRCLES/HIT CIRCLES


Základ. To je to co máte mačkat. VŽDY jich je víc, to dá rozum. Můžou být velmi blízko u sebe, či velice daleko, nebo tak "normálně". Důležitější je takové to kolečko, které se přibližuje k circlu. Když se dotkne hranice, je nutné kliknout. Ze začátku je dobré to sledovat, ale pak se to zautomatizuje a budete hrát podle hudby, a tohle vám poslouží jen jako takový malý pomocník, kterého ani nebudete vnímat(je i mód HIDDEN, kde se dá vypnout a získáte za to bonusové body)

SLIDERS

Spolu s hit circle tvoří základ. Je tu nutné jen udržet míček v prostoru slideru, tak aby se dotkl jak hranic, tak i bílých teček v slideru. Není tak nutné dodržovat tvar celého slideru, což se velmi vyplatí, můžete se podívat, co vás čeká dál. Jsou tu i velmi, velmi krátké slidery (nejlépe i opakované, které poznáte podle šipek zpět), nejčastěji velikosti dvou circlů. Těmi není nutno pohybovat, dají se považovat za obyčejné hit circly, které je jen potřeba držet trochu déle...

SPINNER

Třetí základní pojem normální hry. Většinou se spinnry nemám já ani moji přátele problém, prostě TOČ TOČ TOČ! Ovšem, hodně lidí začátečníků dělá chybu, že točí myší (či perem... od tabletu vy prasata!) moc daleko od středu. Dá se to, ale nenahrajete tolik bodů jako když budete točit blízko, a ještě se pak lépe zorientujete až spinner skončí. Upřímně, já sama neumím myší točit blízko středu, umím to jen tabletem... Je jedno, na jakou stranu točíte, nalevo či napravo, záleží jak vám to vyhovuje. Spinner je velmi důležití především pokud se chcete umístit na nejvyšších pozicích, jinak to nedáte.. A nedělejte přesné kruhy, ono vám to uzná i brambory... většinou :I


JUMP

Jupm je název pro to, když musíte překonat velkou vzdálenost mezi jednotlivými circly za krátkou dobu. Pokud to nezvládáte, trénujte a znovu si pohrajte s nastavením, protože to jediné vám mohu poradit.

ANTI-JUMP

Hádejte, co to asi bude? Neuvěříte mi, ale je to opak jump, kdy jsou circly velmi blízko.... A to vám stačí...


STREAM

Ne, teď nemám namysli video, ale prvek ve hře OSU!, a asi ta nejtěžší věc na celé hře. Je to řada několika circlů které jdou velmi, velmi blízko za sebou, ve velmi velmi krátkém čase a v 99% se překrývají přes sebe. Chce to rychlé prstíčky a trpělivost, v žádném případě to nedáte na poprvé, trénink je zde nutnost. Můžete střídat prsty, ale není to nutnost, některým to vyhovuje jen jedním, někomu dvěma(proč mám pocit že mluvím o pornohercích?) Pro vaše potěšení, často to poserou i zkušení hráči osu, Streamy jsou prostě mrchy.


Taaak, pojmy máme za sebou! Teď tu dám ještě pár rad,které by vám mohly pomoci.

-Používejte mody. Ano, je jich dost, jak pro lehčí tak pro těžší hraní. Ze začátku si můžete dát třeba mód easy, který vám umožní klikat méně přesně na circly a zároveň vám je i zvětší, no-fail, kde neprohrajete i kdybyste celou mapu vůbec nehoply myší, či half, který vám celou mapu zpomalí. Jsou tu i módy, že vám to celou mapu zahraje automaticky, takže se můžete kouknout jak mapa vypadá a trénovat "nanečisto"
Jsou tu i ztěžující módy, třeba nightcore, který vám mapu zrychlí, to doporučuji po tom co základní mapu zvládnete a chcete trénovat na vyšší úroveň.


-Dejte si prč video, podle mě není k ničemu, rozptyluje vás a občas zasekává celou hru, prostě mi přijde hloupé.

-Hrajte o něco těžší mapy, než zvládnete, budete to chtít překonat a tréninkem se už i mapu "naučíte" hrát. Tím ale nemyslím že když umíte nejlépe jen easy, že si dáte hard, to by jste byli blázni.

-Stahujte si hodně dobře hodnocené mapy s velkým počtem úrovní, jsou lepší než mapa s jednou, ještě neuvěřitelně těžkou úrovní, to vás jen vydeptá.Tak, to by bylo všechno, snad jsem vám trochu objasnila co je to OSU! a případně i pomohla.. :3

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama